VAKALOPOULOS, APOSTOLOS E.

ANASAYFA

VAKALOPOULOS, APOSTOLOS E.; Histoire de la Grėce Moderne; Roanne, Horvath, 1975.

Vakalapoulos (1909-2000) Bizans, Osmanlı ve Modern Yunanistan tarihleri üzerinde çalışmış bir tarihçi. Selanik’te yetişmiş ve Selanik Üniversitesi’nde doktora yapmış. Tarih öğretmeni olarak başladığı kariyerini akademisyen olarak tamamlamış..

Bu hacimli eserden birkaç not:

Yunanistan bağımsızlığını kazandıktan sonra Jean Capodistria başkan oldu. Fakat Fransa ve İngiltere tarafından sevilmiyor. Kendi “eşraf”ı (notables) da sevmiyor. 1831’de önemli bir aile (Mavromichali) Capodistria’yı (bir ayaklanma sonucu) katlediyor. (s. 128)

Büyük devletler Yunanistan’ın uluslar arası pozisyonunu 7 Mayıs 1832 anlaşması ile tayin ediyorlar: Kral, Bavyera Kralı I. Louis’nin oğlu Prens Othon olacak! Bu yönetim altında “garip isimler taşıyan” üç parti kuruldu: İngiliz Partisi; Fransız Partisi ve Rus Partisi! (s. 134)

Othon 1833’te iktidara geldi ve 1835’te reşit oldu. O zamana kadar ülkeyi Avusturyalı “regent”lar (kral naipleri) idare ettiler. Bunlardan Armansperg şansölye oldu. (s. 141) Bavaryalıların “hor görücü ve genel olarak yüksekten bakan tutumları” ve “Bavarya egemenliği” Yunanlıların nefretini kazandı. Othon Palmerston’a karşıydı. Sonra 1862’de İngiliz adayı Danimarkalı bir prens, George I, 17 yaşında kral oldu.

— Southeast European Maritime Commerce and Naval Policies form the mid-eighteenth Century to 1914; New York, Columbia University Press, 1988. ( XVI-410 s.)