MEDLİCOTT, W. N.

ANASAYFA

MEDLİCOTT, W. N.;  Bismarck, Gladstone and the Concert of Europe; Londra, 1956.

Türklerin Londra anlaşmasını reddetmelerinden sonra Rusya büyük devletlerin “distrusted mandatory” olarak Türklerle savaştı. (s. 3) Bismarck, Gladstone’la daima planlarına karşı bir rakip gördü. Fakat bunu belli etmedi. 1882’de İngiltere’yi Mısır’da destekledi. Fakat kriz 1884-1885’de açığa çıktı. Özellikle ticari rekabet öne çıktı. (s. 4-5)

1876’ya kadar elli yıl Hindistan yolunda Boğazları kontrol eden  İngiltere bütnlüğünü koruyan bir Türkiye istiyor. Gladstone bile, Türk düşmanlığına rağmen bu fikirdeydi. Fakat Berlin’de (1878) Bulgaristan bağımsızlığına iktidarda olan Muhafazakârlar da Liberaller kadar sevindiler. (Gladstone’un “pılıyı pırtıyı toplayıp gitme” politikası). (s. 27) Gladstone 25 Aralık 1879’da önemli bir nutuk atarak Türkiye üzerine Avrupa ortak baskısı istedi. (s. 29)

Salisbury, 19 Şubat 1880’de layard’a yazdığı mektupta “Rus devrimine kadar Türkiye’nin çöküşünü önlemek büyük bir başarı olacak!” diyordu. (s. 72)

Daha Berlin Konferansı sırasında Alman danışmanı (“confidant”ı) Kolonel Dreyssé Abdülhamid’e Alman askeri misyonu önerdi. Bismarck ilke olarak kabul etti. Birkaç yıl sonra da geldiler. (s. 111)