ROHL, JOHN C. G.

ANASAYFA

ROHL, JOHN C. G. (Ed.); Kaiser Wilhelm II, New Interpretations, Corfu Papers,

Cambridge University Press, 1982.

II. Wilhelm 1960’larda ya övüldü ya da “pek bir rol oynamadı” diye küçümsendi. Fritz Fischer, büyük yankılar uyandıran eserinde (Griff nach der Weltmark; Stuttgard, 1961) savaşı yaratan temel motifleri arıyordu ve bir “Kaysersiz Kaiserreich” inceledi. Fischer, “sanayicilerin, basın baronlarının, tarım ajitatörlerinin, partili siyasetçilerin ve pangermen propagandacılarının görüşlerini monarkların, devlet adamlarının, general ve diplomatların görüşleriyle yan yana koyarak bu sonuncuların politikalarının ancak daha geniş bir sosyal kontekstte anlaşılabileceğini gösterdi” (s. 3). Bu da yeni bir toplumsal tarih anlayışına yol açtı.

Fischer Wilhelm’i küçümsemişti. Hans-Ulrich Wehler Kaiser’in rolünü iade etti. “Fischer tartışması, Wilhelm’in I. Dünya Savaşı’ndaki emellerinin İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler’in izlediği hedeflerle aynı olduğunu kuşku götürmez biçimde (beyond reasonable doubt) ortaya koydu” (s. 3).

— John Charles Gerald Rohl’ün Kaiser and his Court (Cambridge University Press, 1994) başlıklı başka bir eserinde Wilhelm II’nin “Nazilerle çok yakınlık içinde” olduğu görüşü hakim.