Hakkımda

Taner Timur

 7 Ekim 1935 tarihinde Sivas’ta doğdu. 

1958 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Anayasa Hukuku kürsüsünde asistan olarak akademisyenlik hayatına başladığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 1968 yılında doçentliğe, 1979 yılında ise profesörlüğe yükseldi.

Akademisyenlik yıllarının başlarında bir süre Yön dergisinde yazıları yayınlandı. 1962-1964 yılları arasında Rockefeller bursuyla gittiği Paris’te çalışmalarına devam etti. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki atmosferin yetişmesinde önemli payı olduğunu vurgulamış ve o dönemde takip ettiği Forum dergisinden dolayı kendisini “Forumcu” olarak niteledi. 12 Eylül Darbesinden sonra görevinden istifa ettikten sonra çalışmalarını Fransa’da sürdürdü. 1992 yılında eski görevine dönen Timur, 2002 yılına emekli olana kadar buradaki görevini sür­dürdü.

Taner Timur, 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Yazarı olarak belirlendi.

Taner Timur ayrıca Türk Devrimi ve Sonrası, Osmanlı Toplumsal Düzeni, Osmanlı Kimliği, Osmanlı Çalışmaları-İlkel Feodalizmden Yarı Sömürge Ekonomisine,  Türkiye’de Çok Partili Hayata Geçiş,  Osmanlı-Türk Romanında Tarih, Toplum ve Kimlik, Küreselleşme ve Demokrasi Krizi,  Toplumsal Değişme ve Üniversiteler,  Sürüden Ayrılanlar, Türkler ve Ermeniler,  Türkiye Nasıl Küreselleşti?,  Felsefi İzlenimler,  Yakın Osmanlı Tarihinde Aykırı Çehreler,  Marksizm, İnsan ve Toplum, Habermas’ı Okumak, Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi,  Marx-Engels ve Osmanlı Toplumu,  Mutlak Monarşi ve Fransız Devrimi kitaplarını yazdı.